Uzun dar etek ve lastikli kemer dikimi

 Bu yazın gözdelerinden biri olan yandan yırtmaçlı uzun dar etek diktim kendime. Çiçekli ve çizgili kumaştan... 
Hafta sonunda diktiğim yandan yırtmaçlı uzun dar eteğin dikim aşamalarını adım adım fotoğrafladım. Daha önceden anlatacağım dediğim ve bir türlü yapamadığım lastikli kemer dikişini de anlatarak verdiğim sözü geç de olsa yerine getirmiş olacağım.
Gereken malzemeler:
 • Jarse kumaş
 • İnce jarseden astarlık kumaş
 • 5cm eninde kalın lastik 

 Kumaşı ortadan ikiye katlayın, bel ölçünüze göre bel kısmından oyuntu verin. Yanlardan birini tamamen kapatırken birini de diz hizasında yırtmaç hizasına kadar dikin. Yırtmaç açıklığını katlayın. Diz hizasına kadar kullanacağınız astarı ikiye katlayarak etekle aynı ende kesin ve dikin. Elde ettiğiniz etek ve astarı üst kısmından iğneleyerek zikzak ile en tepesinden birleştirin.
 5 cm eninde kalın lastiği içine koyup dikebileceğiniz 14 cm genişliğinde etek belinden 5-8 cm kısalıkta boyda kumaş kesin.
 Kestiğiniz kumaşın ortasına lastiği koyup, lastiğin kaymaması için iğneleyin. Lastiğin tepesini dikerek sabitleyin. Sonra lastik boyunca dibinden dikip, alt ucu da dikerek sabitleyin. İki ucu birbirine dikerek kemer elde etmiş olun.
 Lastikli kemerin ucundaki fazla kumaşı kesip çıkarın, zikzak çekin. Kemeri eteğin bel kısmına yüzler birbirine bakacak şekilde iğneleyip, dibinden dikin. Lastikli kemer tamamdır. Etek ucunu da dikip bitirin.

16 yorum

 1. Ellerine sağlık canım,
  kumaş çok güzelmiş, düz beyaz ya da göbeksiz azınlığın, göbeği açıkta bırakan salaş bluzlarıyla harika bir kombin olur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım yalnız ben o azınlıktan değilim:=) Fotoğraflardan da anlaşılacağı gibi 2 çocuk sonrası göbeğim mevcut:(

   Sil
 2. Ellerine sağlık çok güzel olmuş .Ben lastik kısmını başka şekilde dikiyordum böylesi daha kolay ve daha muntazam olmuş :))

  YanıtlaSil
 3. bayıldım, üstünde görürsem daha bi harika olur ama :)
  güle güle giy ablacım :)

  YanıtlaSil
 4. desen çok güzel. ellerine sağlık canım :)

  YanıtlaSil
 5. Harika olmuş. Benimde bir kumaşım var ama desen fazla yoğun diye korkuyorum. Çirkin dururmu ki. Güle güle giy.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aycan hanım,
   korkma kes, dik, giy:=) Sen yakıştırdıktan sonra kimsenin ne dediği önemli değil!

   Sil
 6. coook sirin olmusssss :) cokk beyendim rustemovasona.blogspot.com beklerim :)

  YanıtlaSil
 7. Ben dedim sen dersen yaparsın diye. Ellerine sağlık süper anlatım olmuş. :)

  YanıtlaSil
 8. Merbalar bayıldım vitrinlerde standart renk ve desenlerlerin dışında farkını belli eden hoş bir etek olmuş güle güle kullanın :)

  Bu arada bana beklerim;kupleler.blogspot.com

  YanıtlaSil
 9. Kemer için kumaş yetmedi sanırım , farklı yönlere bakıyor :) Elinize sağlık fermuar dikiyorum ama lastik dikemiyorum bunu da öğrenmiş oldum teşekkür ederim .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Adsız:=)
   Bu eteği dikeli çok uzun zaman olduğundan kumaşın yetip yetmedğini hatırlamıyorum. Ama her ne olursa olsun dikine çizgiyi enine çizgiyle bölmeyi tercih ederdim. Bu da benim tarzım:=)
   Bir şeyler öğretebildiysem ne mutlu bana...

   Sil

Yorumlarınız için teşekkür ederim.