Kardeşimin Hikayesi


Yoğun geçen bir senenin sonunda tatile gidiyorum. Aslında hafta sonları yaptığım ufak kaçamaklarla çok da yoğun bir kış geçirdiğimi söyleyemem. Ama çocuklarımızla birlikte geçireceğimiz tatili iple çekiyorduk. Nihayet o gün geldi. Yarın sabah yola çıkıp Antalya / Belek'e gidiyoruz. Yazılarıma oradan devam edeceğim. 
Tatilde deniz kenarında okumak için 2 kitap siparişi vermiştim. Biri Zülfü Livaneli'nin "Kardeşimin Hikayesi" diğeri Jojo Moyes'in "Senden Önce Ben" . 
İlk okumaya başladığım kitap olan kardeşimin Hikayesi'nden bahsetmek istiyorum. İlk sayfasından itibaren insanı içine çeken kurgusu ile Zülfü Livaneli'nin kitaplarını her zaman sevmişimdir. Bu da o kitaplardan biri. Daha fazla bilgi için için arka kapaktaki yazıyla yetinin ve hemen alın okuyun derim....

Sakin bir balıkçı köyünde genç bir kadının cinayete kurban gitmesiyle başlar her şey. Dünyadan elini eteğini çekmiş emekli inşaat mühendisiyle genç, güzel ve meraklı gazeteci kızın tanışmasına da bu cinayet vesile olur. Kurguyla gerçeğin karıştığı, duyguların en karanlık, en kuytu bölgelerine girildiği hikâye, daha doğrusu hikâye içinde hikâye de böylece başlar. Modern bir Binbir Gece Masalının kapıları aralanır. Ancak bu kez Şehrazad erkektir. 

Kardeşimin Hikâyesi aşkın mutlulukta ulaşılacak son nokta olduğuna inananları bir kez daha düşünmeye davet eden, aşka, aşkın karmaşıklığına ve tehlikelerine dair nefes kesen bir roman. Her sayfada yeni bir gerçekliği keşfedecek, kuşku ile kesinliğin sınırlarında dolaşacaksınız. 

Mantıksız gibi geliyor ama o sabah uyandığımda tuhaf bir haber alacağımı biliyordum. Karadenizin lacivert dalgalarıyla baş başa kalmış olan bu ıssız köyde geçen her gün birbirinin aynısı olduğu için burada insanların heyecanla konuşacağı olaylara pek sık rastlanmazdı. O günün de ötekiler gibi sessizce akıp gitmesi gerekirdi ama galiba başka şeyler olacaktı. O mahmur sabah saatlerinde bir cinayet haberi alacağımı bilmiyordum elbette ama bir haber gelecekti. Daha yataktan çıkmamıştım, gözlerim kapalıydı, arkalarında fosforlu çizgiler bırakarak yıldırım hızıyla hareket eden mor tavşanları izliyordum. 

sayfa sayısı:330
Yılı:2013

Not:D&R'dan alıntıdır.

4 yorum

 1. Çok merak ettiğim bir kitaptı bende sipariş vereceğim hemen, yorumunuzu okumak iyi oldu kararsızdım :)

  YanıtlaSil
 2. Evet ya bu kitap aklımda okunacaklarda iyi oldu hatırlatman. İyi dinlen canım :)

  YanıtlaSil
 3. Paylaşımınız için teşekkürler arkadaşım. Zaten okuyacaktım ama bunu çabuklaştırmış oldunuz. :)

  YanıtlaSil
 4. Bende çok severek çokta kısa sürede bitirdim. Sanırım 4 günde bitmişti. Şaşırtıcı sonlara oldum olası bayılırım..

  YanıtlaSil

Yorumlarınız için teşekkür ederim.