Dondurmayı Bulan Kişi Kimdir? İşte Dondurmanın Tarihi

Yazın sıcağında, deniz kenarında, bizi her yerde serinleten dondurmayı kolaylıkla bulabiliyoruz. Fakat nasıl bulundu bu dondurma? Kim keşfetti bu muhteşem serinletici lezzeti? Dondurmanın tarihi, M.Ö. 4. yüzyıla dayanır. Dünyada dondurma ile tanışan ilk ülke Çin olarak biliniyor. Fakat bizi serinleten dondurmanın tarifinin efsanesi Romalılardır. Anlatılanlara göre Roma imparatoru Neron, gladyatör dövüşlerini izlerken kendisine en lezzetli yiyecekleri getiren çeşnicibaşını ödüllendirirmiş. Çeşnicibaşının bir tanesi dağların yüksek yerlerinden topladığı karları sıkıştırarak bir kaba koymuş, üzerine meyve parçacıkları ve bal koymuştur. Neron bu ilk dondurmayı yediğinde çok beğenmiş ve daha sonrasında da yaptırıp yemiştir. Böylelikle ilk dondurma keşfedilmiştir. Böyle basit bir tarifin dünyaya yayılması ise şöyle: Soğuk ve serinletici içeceklerin ana yurdu doğu ülkeleriydi. Bu ülkeler soğutulmuş şekerli su ya da buzlu meyve suyu içerlerdi ve buna ‘’şerbet’’ ismini verdiler. Batılılar doğu ülkelerinin tatlı yapma şeklini öğrendi. Ünlü İtalyan gezgin Marco Polo, Çin’den getirdiği dondurma tarifiyle İtalyan aşçıların önünde yepyeni tarif ve yemek imkânları sundu. Bu konuda ilerleyen aşçılar kendi tariflerini de yaptılar. . Fransa Kralı 2. Henri’nin karısı Floransalı (İtalya) Catherine de Medicis’in Fransız sarayına götürdüğü İtalyan aşçılar meslektaşlarından dondurmanın nasıl yapıldığını öğrendiler. Bu şekilde Avrupa’ya dondurma çok hızlı bir şekilde yayılmış oldu. O kadar hızlı bir yayılma ki 1676 senesinde Paris’te 250’ye yakın sayıda dondurmacı olduğu biliniyor.
1851’de Jacob Fussel, ABD’de dondurma yapıp satma başladı. Fakat bu dondurma İtalyanlara özel bir çeşitti: Semi-freddo. Dondurma yapılırken karışım donmadan önce içine kremalı bisküvi katılıyordu ve kıvamında büyük oranda bir değişiklik yapılıyordu. O dönemlerde dondurma, etrafı buz ile kaplı olan ve dönen yayıklarda yapılıyordu. 1900’den sonra ilerleyen teknoloji ve soğutma sistemleri sayesinde dondurma daha da yaygınlaştı. Dondurmanın tarihi git gide büyüyordu. Ünü yayılmaya devam ediyordu. Türkiye’de dondurma ‘’Maraş dondurması’’ olarak ün kazandı. Dondurma tarihinden bu yana çok meşhur olan dondurmayı, günümüzde damak tadımızı taçlandıran muhteşem bir tatlı şölenine çeviren Cornetto ile görüp, Damak tadımızı şahlandırmaktayız.
Leziz Cornetto dondurması, kaymaklı dondurma ve çikolatalı dondurma çeşitleri ile ve onu kaplayan çıtır çıtır külahıyla 7’den 70’e herkesi cezbediyor. 3000 yıllık dondurma, dondurma olalı böyle güzellik görmedi. Üzerindeki muhteşem sosu ile de mutluluğunuza tat, yazınıza serinlik katıyor. Üstelik düşük kalorisiyle de ‘’kilo alacağım’’ derdine son.

Hiç yorum yok

Yorumlarınız için teşekkür ederim.