Manşet dikişi

 Sonbahar/kış hazırlıklarına başladığımı ve uzun kollu bluz diktiğimi bu yazımda yayınlayınca bluzu nasıl diktiğimi fotoğraflarla anlatmamı isteyenler olmuştu. Ama bu istek bluzun beden kısmını bitirip kolları dikmeye geldiğinde geldi. Hal böyle olunca manşet dikişini anlatmaya karar verdim.
Adım adım manşet dikişi:

 Modelde yer alan manşet kalıbını hem kumaştan hem teladan her iki kol için kestim. Ütü ile telayı kumaşa yapıştırdım. Telalanmış kumaşı tam ortadan ikiye katlayarak ütüledim ve kenarlardan bir tanesinin kenarını 1 cm olacak şekilde içeri kıvırarak tekrar ütüledim. Manşetten daha büyük olan kol ağzına makina ile dikiş geçtim. Kol ağzını manşetden 2 cm daha kısa tutarak büzdüm.
 Manşetin kıvrılmamış kenarının düz yüzü ile kol ağzının ters yüzü birbirine bakacak şekilde 1 cm'den iğneleyip teğelledim ve makina ile diktim. Bu arada kol yırtmaçlarının başlarına gelen manşetleri 1 cm dışarıda bıraktım ki yırtmaç boyunca onları dikip, kumaş fazlalıklarını kesip geri çevireceğim.
 Yanlardan dikilip çevrilen manşetin kıvrık kenarı üste geliyor, böylelikle iğneleyip dikiş yaparak temiz manşetlere sahip oluyoruz.

8 yorum

 1. harikasınız :) inşallah ben de sizin gibi dikiş dikerim bir gün :)

  YanıtlaSil
 2. çok açıklayıcı, ellerine sağlık canım :)

  YanıtlaSil
 3. ayyyyyyyyyyy harıkasın ya makınem var ama hala dıkıse baslayamadım

  YanıtlaSil
 4. Eline sağlık, faydalı bir paylaşım olmuş.

  YanıtlaSil
 5. çok faydalı oldu teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
 6. çok anlaşılır şekilde tarif etmişsiniz teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 7. verdiğin değerli bilgiler için sana çook teşekkür ederim canım arkadaşım. sayende yeni bir bluz daha diktim

  YanıtlaSil

 8. Kaç zamandır bu şekilde bir anlatı arıyordum. Ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil

Yorumlarınız için teşekkür ederim.